Články
Mosty a kouzlo geometrie
Elearningový kurz, který mne hodně bavil.
Na začátku kurzu bylo video, které jsem vytvořil v Geogebře. Optimalizační úloha na řešení nejvhodnější polohy mostu přes řeku za předem stanovených podmínek využívala shodné zobrazení posunutí a je v podstatě velmi jednoduchá. Protože šlo o skvělou a hlavně dynamickou aplikaci planimetrie, kterou lze chápat jako hru, přidal jsem další podobné situace. Vždycky šlo o mosty přes řeku.
Jenže to jsou jen vyřešené situace, které můžu díky Geogebře hezky vymodelovat. Co kdybych z nich sestavil elearningový kurz? Bude obsahovat metodiku, pracovní listy a video.
Připravil jsem si s pomocí AI krátkého asistenta, který dal všem úlohám jednotnou strukturu. Chtěl jsem, aby případní studující nehledali, s čím lze pracovat, ale naopak se zaměřili jen na obsah. Výstupy od asistenta je vždy třeba dopracovat, jednak upravit pro naše vzdělávací prostředí, jednak doplnit.
Každá ze šesti situací (záměrně už neříkám úloh) je v samostatné kapitole a kromě mého videa z YouTube a textů obsahuje video a rozhovor z prostředí NotebookLM. Video vysvětluje, dialog motivuje. Na konci kurzu je krátký kvíz, opět díky pomoci umělé inteligence.
Já vlastně nechci po AI, aby za mne něco vyřešila. Proto pracuje se zdroji, které jsou moje. Díky tomu, že je vytvářím sám, mám veškeré výstupy pod obsahovou kontrolou. Je to opět o mé oblíbené tezi, že AI pomáhá především těm, kdo rozumí tomu, co dělají.
Kurz je určen učitelům matematiky v rámci DVPP. Máme jej v nabídce a před několika dny skončil s pozitivním hodnocením. Docela se těším na další ohlasy, jde o formu studia, která je hodně závislá na přístupu a odpovědnosti studujících.
>>>>>
12-04-2026